K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010 – relacje, cz.1.

Wyprawa : K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

19 czerwca rozpoczęła się polska wyprawa na drugi szczyt świata K2 (8611 m). Jej oficjalna nazwa brzmi: „K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010”.

W skład wyprawy wchodzą: Bogusław Ogrodnik (kierownik), Anna Czerwińska, Dariusz Załuski, Kinga Baranowska, Tamara Styś, Marcin Miotk i Tomasz Kobielski. Ponadto w wyprawie udział wezmą: Rosjanin Jurij Jermaszek oraz lekarka Patrycja Jonetzko.

W planach ekspedycji jest wejście na K2 drogą Basków (zwaną też czasem Drogą Česena). Być może alpiniści aklimatyzować się będą na sąsiednim Broad Peaku (8051 m), stąd również ten szczyt znalazł się w nazwie wyprawy.

Uczestnicy wyprawy lecą do Islamabadu. Następnie do Skardu, skąd udadzą się karawaną poprzez lodowiec Baltoro do bazy pod K2.

Polish K2 Broad Peak Expedition 2010: relacje – cz.1.

Wyruszając z różnych miejsc świata szczęśliwie i szybko dotarliśmy do Islamabadu. Niestety bagaż części ekipy lecącej przez Londyn nie był tak szybki. Dopiero dziś popołudniu udało nam się go odebrać.

Po trzygodzinnym śnie, wyprawę rozpoczęliśmy od spotkania z Ambasadorem RP w Pakistanie, Panem Krzysztofem Dębnickim. W pierwszej kolejności, podczas wizyty w ambasadzie, udaliśmy się do urny wyborczej, aby wziąć udział w wyborach. Swoją obecnością znacząco podnieśliśmy frekwencję obywateli mogących wziąć udział w wyborach. Na 29 zapisanych polskich obywateli mogących wziąć udział w wyborach, do godziny 16 czasu pakistańskiego (czyli minus 3 godziny w stosunku do czasu polskiego) głosowało 26 z nich. Stąd frekwencja wyborcza zbliżyła się do 90% procent.

Głosowanie

Na obiad został podany kurczak z ryżem i warzywami. Całość podana na zastawie z polskim orłem. Rewelacją był podany na koniec mus z mango, z którego słynie kuchnia pakistańska. W tym kraju rośnie około 70 rodzajów tego owocu.

Po długich i bardzo sympatycznych rozmowach przeszliśmy do salonu, w którym odbyła się konferencja prasowa z udziałem sześciu stacji telewizyjnych, radia i prasy pakistańskiej.

Konferencja prasowa

Udział w naszym zespole aż czterech pań wzbudził zainteresowanie i pytania dziennikarzy.

Lekarz wyprawy, Patrycja Jonetzko, zadeklarowała przekazanie niewykorzystanych leków na koniec ekspedycji placówce medycznej północnych terytoriów Pakistanu, jako nasz wkład w pomoc dla służb medycznych w trudnych rejonach górskich.

W chwili obecnej czekamy na cargo Kingi, mamy nadzieję już jutro ruszyć w kierunku Skardu.

Pozdrawiamy,
K2 Broad Peak Polish Expedition 2010

* Źródła: PZAhttp://www.e-gory.pl/

[21 czerwca 2010, Marek Karnecki; ostatnia modyfikacja: Krzysztof Walasek]

*Poprzednie posty o wyprawie :

K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

* Zobacz też :

Nanga Parbat i Gasherbrumy 2010: Powrót lodowych wojowników, relacje – cz.5.

Artur Hajzer: POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY – Plan rozwoju.

HiMountain winter expedition to Broad Peak – 2008/09 – part 21. HiMountain wyprawa zimowa Broad Peak – 2008/09 – cz.21. /Version english and polish/

* Polish Himalayas – Become a Fan

goryonline.com

Nieruchomości on line

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


Advertisements

One Response

  1. Great story! Lots of work went into this one. I appreciate that. I see so many story with little content. Come check out my story and let know what you think…?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: