K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

Wyprawa : K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010.

Już za parę dni startuje polska wyprawa na drugi szczyt świata K2 (8611 m). Jej oficjalna nazwa brzmi: „K2 and Broad Peak Polish Expedition 2010”.

W skład wyprawy wchodzą: Bogusław Ogrodnik (kierownik), Anna Czerwińska, Dariusz Załuski, Kinga Baranowska, Tamara Styś, Marcin Miotk i Tomasz Kobielski. Ponadto w wyprawie udział wezmą: Rosjanin Jurij Jermaszek oraz lekarka Patrycja Jonetzko.

Wyprawa odlatuje 19 czerwca z lotniska Okęcie o godzinie 07:50 do Londynu. O godzinie 06:50 nastąpi uroczyste pożegnanie wyprawy, na które zapraszają uczestnicy.

W planach ekspedycji jest wejście na K2 drogą Basków (zwaną też czasem Drogą Česena). Być może alpiniści aklimatyzować się będą na sąsiednim Broad Peaku (8051 m), stąd również ten szczyt znalazł się w nazwie wyprawy.

Uczestnicy wyprawy lecą do Islamabadu. Następnie do Skardu, skąd udadzą się karawaną poprzez lodowiec Baltoro do bazy pod K2.

Uczestnicy wyprawy :

Bogusław Ogrodnik – kierownik wyprawy

Zdobywca Korony Ziemi oraz dwóch 8-tysięczników: Cho Oyu oraz Mt. Everest. Pomysłodawca Projektu 9000, w trakcie którego ustanowił rekord świata w deniwelacji.

W ramach jego realizacji zainicjował i kierował wyprawą Falvit Everest Expedition 2006, gdzie wszystkim jej uczestnikom udało się osiągnąć wierzchołek najwyższej góry świata.

Anna Czerwińska – himalaistka

Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz.

Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją.

* zobacz : Anna Czerwińska – posty o jej wyprawach.

Kinga Baranowska – himalaistka młodego pokolenia

Zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna Polka. Z wykształcenia geograf i ekonomistka. Należy do Alpinus Expedition Team.

* zobacz : Kinga Baranowska – posty o jej wyprawach

Tamara Styś – himalaistka młodego pokolenia

Do niedawna Manager Marketingu ds. mediów w firmie zarządzającej centrami handlowymi. Górami zafascynowana niezmiennie od kilkunastu lat. Szuka w nich romantyzmu pierwszych odkrywców oraz odpoczynku od zgiełku codzienności. Jest to też dla niej droga do poznawania własnych ograniczeń i czerpania satysfakcji z ich pokonywania. Zanim, w 2006 roku, stanęła na swoim pierwszym ośmiotysięczniku – Gasherbrumie II w Karakorum, jeździła w Alpy, Kaukaz, Pamir, góry Iranu i Maroka. Potem był Nepal, gdzie stanęła na szczycie Ama Dablam. W 2009 r. brała udział w szkoleniu we wspinaczce wysokogórskiej kobiet nepalskich w rejonie Annapurny. W ramach przygotowania do wyprawy na K2 przebiegła Maraton Warszawski.

Partycja Jonetzko – dr. n. med – lekarz wyprawy

Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, trzykrotna laureatka stypendium Ministra Zdrowia i doktorant Uniwersytetu Medycznego w Insbrucku (Austria). Ukończyła studia podoktoranckie z Medycyny Tropikalnej na Uniwersytecie Mahidol w Bangkoku (Tajlandia), odbyła staże w Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Republice Południowej Afryki, Kambodży, Ugandzie oraz Afganistanie. Zawsze marzyła o połączeniu pracy medyka z zamiłowaniem do podróży, patrzy na świat oczami Kapuścińskiego, z pełnym ciekawości zachwytem. Od dziecka zakochana w górach, jako nastolatka vice-mistrzyni Śląska w narciarstwie zjazdowym. Ukończyła studium Medycyny Wysokościowej i Górskiej. Wiedzę pogłębiła szerokim doświadczeniem klinicznym zdobytym w czasie pracy w Himalajach, gdzie prowadziła stację ratowniczą Machermo na wysokości 4600 m. Lekarz wolontariusz w trackie udanej Polskiej ekspedycji na Everest w 2006. Obecnie mieszka w Exeter (Wielka Brytania), gdzie, po ukończeniu stażów na internie, chirurgii, pediatrii i medycynie wypadkowej, kontynuuje specjalizację z anestezjologii. Prowadzi szkolenia z medycyny wysokościowej w Austrii.

Tomasz Kobielski – himalaista młodego pokolenia

Zdobywca dwóch ośmiotysięczników: Cho Oyu (8201 m n.p.m.) oraz Mount Everest (8850 m n.p.m.) , najmłodszy polski zdobywca „Korony Ziemi”. Wspina się w górach od roku 1991, w tym czasie kilkadziesiąt razy wszedł na alpejskie czterotysięczniki, a także na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) w Tien Szan, dwukrotnie na Aconcagua (6962 m n.p.m.), 6 x Kilimandżaro różnymi drogami. Od 19 lat Członek KW Gliwice , od najmłodszych lat zawsze związany z górami. Autor pokazów i spotkań o tematyce górskiej, a także szkoleń motywacyjnych. Chętnie uczestniczy w akcjach i programach charytatywnych na rzecz poszkodowanych, bezdomnych i innych potrzebujących. Miłośnik wszelkich sportów extremalnych, skoczek spadochronowy i nurek. Członek Bergson Team. Prowadzi własna firmę tour-operatorską, która organizuje wyprawy na wszystkie kontynenty Świata.

Marcin Miotk – himalaista, taternik

Kaszub z pochodzenia, obecnie zamieszkały w Warszawie, ekonomista, 37 lat. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej. Urodził się w 1973 roku w Wejherowie. W 2005 roku jako pierwszy Polak zdobył samotnie najwyższy szczyt świata Mount Everest (8850 m) bez używania dodatkowego tlenu, za c
o otrzymał nagrodę Kolosa w kategorii Alpinizm oraz wyróżnienie w międzynarodowym konkursie ExplorersWeb. W Himalajach zdobył również ośmiotysięczniki Shisha Pangma Middle (8013 m), Cho Oyu (8201 m) oraz brał udział w wyprawach na południową ścianę Annapurny (8091 m) oraz siedmiotysięcznik Nanda Devi East (7434 m). W roku 2007 zdobył tytuł Śnieżnej Pantery – przyznawany za zdobycie wszystkich szczytów siedmiotysięcznych w byłym ZSRR tj. Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Komunizmu (7495 m), Pik Lenina (7134 m). Od 2008 roku jest prezesem największego polskiego klubu górskiego – Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Jest autorem licznych prelekcji i pokazów o wspinaniu w górach najwyższych.

* zobacz : –  Marcin Miotk – Everest – pierwsze polskie wejście bez użycia tlenu.

Dariusz Załuski – himalaista, znany filmowiec

Czterokrotny zdobywca ośmiotysięczników. Od młodości zafascynowany górami. Uczestniczył w trzech polskich wyprawach zimowych: Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangma. Zamiłowanie do gór łączy z pasją filmową. Jest twórcą wielu filmów o tematyce górskiej nagrodzonych na licznych festiwalach. Film o Annie Czerwińskiej “Przypadki pani Ani” (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film “Obrazki z wyprawy” (2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. Materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane do filmów i relacji telewizyjnych. Film “Ciao Martina” (2004), którego głównym bohaterem jest włoski himalaista Simone Moro, otrzymał nagrodę “Camera Extreme” na festiwalu filmów górskich w Sliven. Uczestnik i filmowiec polskiej wyprawy na Mount Everest „Falvit Everest Expedition 2006”.

Yura Ermachek – Rosjanin, przyjaciel i uczestnik polskich wypraw

Pięciokrotny zdobywca ośmiotysięczników, w tym dwukrotnie Mount Everest (8850 m n.p.m.), członek polskiej wyprawy „Falvit Everest Expedition 2006” laureat międzynarodowej nagrody „Złoty Czekan” za wytyczenie ekstremalnie trudnej drogi na piątej górze świata Makalu. Kilkukrotny zdobywca Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.) uważanego za K2 wśród siedmiotysięczników. Mistrz sportu WNP.

* Źródła: PZAhttp://www.e-gory.pl/

[16 czerwca 2010, Janusz Kurczab; ostatnia modyfikacja: 17 czerwca 2010, Krzysztof Walasek]

* Zobacz też :

Nanga Parbat i Gasherbrumy 2010: Powrót lodowych wojowników, relacje – cz.5.

Artur Hajzer: POLSKI HIMALAIZM ZIMOWY – Plan rozwoju.

HiMountain winter expedition to Broad Peak – 2008/09 – part 21. HiMountain wyprawa zimowa Broad Peak – 2008/09 – cz.21. /Version english and polish/

* Polish Himalayas – Become a Fan

goryonline.com

Nieruchomości on line

** zapraszam na relacje z wypraw polskich himalaistów.

AddThis Feed Button


Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: